Letos jsou Řecko a uprchlíci často skloňované pojmy. A záleží na každém z nás, jak se k této politické situaci postaví, jak to ovlivní jeho postoj k dříve tolik oblíbenému a navštěvovanému Řecku. Co se týče dovolené v oblastech s výskytem migrantů, ověřenější informace vám poskytnou samozřejmě cestovní kanceláře.

Uprchlíci v Řecku

 • Uprchlíci pocházející z Asie či Afriky se na řecké ostrovy dostávají na člunech a lodích. Většina z nich jsou Syřané nebo Afghánci, kteří prchají před teroristy do Evropy.
 • Často prchají ve velkých houfech, s celou rodinou a pár nejnutnějšími věcmi v batozích.
 • Podle úředních zpráv z léta jich na ostrov Kos dorazí denně kolem šesti set. Toto oblíbené turistické letovisko je v obležení z důvodu blízké vzdálenosti od tureckých hranic a cesta z přístavu Bodrum sem trvá necelou půl hodinku.
 • Cílem vedle Kosu je také Lesbos, Chios a Farmakonisi.
 • Vzhledem k probíhající letošní ekonomické krizi v Řecku tamní úřady vlny migraci zvládají velmi těžko a žádají mezinárodní organizace i ostatní státy o pomoc a podporu.
 • Faktem je, že se v uprchlických táborech tísní tisíce osob a vedení táborů dochází zásoby, případně peníze potřebné pro jejich dodání. Příkladem může být jedno zařízení na ostrově Lesbos, kde se v létě tísnilo na 5000 jedinců.
 • Od začátku letošního roku do Řecka dorazilo více než 77 000 uprchlíků a toto číslo se neustále zvyšuje. I když jich je takový počet, turisty neohrožují a dovolenou vám určitě nepokazí.
 • V současné době ale nejsou pod drobnohledem veřejnosti jen Řecko a uprchlíci, ale spíše Evropa a uprchlíci. Situace se stále přiostřuje a ostré střety mezi policií a uprchlíky nejsou ničím neobvyklým. Řecko se stává přestupní stanicí do Německa či Velké Británie.

Co na to říkáme my?

Uprchlíků na Kosu či jiném řeckém ostrově bychom se nebali. Proč?

 • Uprchlíci se drží vždy v jedné lokalitě, často pod hlídkou místních policejních jednotek.
 • Řecko není jen Kos. Vydejte se na jiné ostrovy, třeba Santorini, Korfu či Zakynthos, kde je situace klidnější.
 • Uprchlíci proudí do Evropy již řadu let, takže to není nic neobvyklého.
 • Jsou to lidé. A mezi nimi i velmi chytří lidé. Žádní kriminálníci, kteří by na vás čekali za rohem.
 • Pokud vám přeci jen uprchlíci v Řecku vadí, doporučuji se vyhnout lokalitám Lambi a Psalidi na ostrově Kos.

Co na to cestovní kanceláře

Ani cestovní kanceláře nevidí v migrantech nějaký zásadní problém. Většina uprchlíků totiž žije mimo města a turistické oblasti. Naopak, díky nafouknuté bublině médií jsou nuceni cestovní kanceláře snižovat ceny zájezdů, což jistě my, kteří se do Řecka vycestovat nebojí, uvítáme. Pokud by se situace opravdu vyostřila, cestovní kanceláře by hromadně rušili jak nasmlouvané kapacity hotelů, tak lety. A to nejen z bezpečnosti svých klientů, ale také si nechtějí zkazit svoji pověst.

Co říkají ti, kdo tam byli?

Dobrý den, v dobotu jsme se vrátili z Kosu, byli jsme v oblasti Lambi a krom toho jsme procestovali celý ostrov. Je to všechno ohromná bublina. Jistě, uprchlíci tam jsou, zdržují se pouze u policejní stanice, kde zjevně čekají na dokumenty a další postup. Nikdo nežebrá, nekouká Vám do talíře a podobné nesmysly, které se psaly. Nebýt dotazů z čech, co se tam děje, ani bysme si jich málem nevšimli.Běžný turista to asi ani nezaznamená, to různých divnoexistencí máme na Václaváku víc. Takže fakt není důvod se bát nebo dovolenou rušit. Tereza z webu planetacestovani.cz


Klikni pro nabídku zájezdů do Řecka